Strona głównaBudownictwoOgrzewanie domu za pomocą paneli na podczerwień

Ogrzewanie domu za pomocą paneli na podczerwień

Zagadnienia związane z wyborem nowoczesnych sposobów ogrzewania domu interesują wielu inwestorów w związku z czym w niniejszym artykule przedstawiamy garść informacji na temat ogrzewania za pomocą paneli na podczerwień. Jakie mity narosły wokół paneli na podczerwień? O czym należy wiedzieć rozważając ogrzewanie zasilane prądem elektrycznym? Sprawdźmy!

Czy ogrzewanie na podczerwień jest dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków?

Panele na podczerwień mogą być ciekawym pomysłem w sytuacji, gdy zastosowane ogrzewanie nie wystarcza, a właściciele nieruchomości nie chcą inwestować większych kwot w bardziej konwencjonalne sposoby na ogrzanie domu (np. piec na pellet lub gaz). Jest to po prostu wygodne rozwiązanie, które można szybko i bezinwazyjnie zastosować. Czy jednak na pewno jest to tanie rozwiązanie? Niekoniecznie, inwestycja w ogrzewanie elektryczne raczej nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Jeśli realnie chcemy zmniejszyć nakłady na ogrzewanie to lepiej postarać się przeprowadzić działania, które zmniejszą zapotrzebowanie domu na energię. Zatem podstawą jest polepszenie izolacji na podłodze, ścianach i na dachu. Zamontowanie szczelnych okien oraz przyłożenie się do starannego montażu. Takowe działania realnie wpływają na zmniejszenie potrzeb grzewczych, tym samym są najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do zmniejszenia rachunków.

Według obliczeń specjalistów ogrzewanie elektryczne jest najdroższym systemem ogrzewania i może mieć ekonomiczne uzasadnienie jedynie przy niskich kosztach inwestycyjnych. Ogrzewanie za pomocą paneli na podczerwień jest tańsze od grzania konwekcyjnym grzejnikiem wykorzystującym energię elektryczną jednak od innych systemów ogrzewania raczej nie jest tańsze.

Czy panele na podczerwień skutecznie ogrzewają pomieszczenie?

Należy wiedzieć, że panele na podczerwień sprawiają, że temperatura odczuwalna jest inna od realnie panującej temperatury. Zatem termometr może wskazywać znacznie niższą wartość niż to co jest odczuwalne. W uproszczeniu panele na podczerwień ogrzewają ludzi, meble i ściany. Warto odnotować, że powietrze również jest ogrzewane, jednak w mniejszej części bezpośrednio przez podczerwień a w większej pośrednio (np. ciepła ściana oddaje temperaturę otoczeniu).

Czy takie ogrzewanie jest bezpieczne dla zdrowia? Z dostępnej wiedzy wynika, że tak – jest to bezpieczny sposób na ogrzewanie. Podczerwień nie tworzy jonów ujemnych oraz nie powoduje, że kurz unosi się w powietrzu.

Podsumowując, czy ogrzewanie za pomocą paneli na podczerwień jest dobrym rozwiązaniem? W niektórych przypadkach tak np. gdy chcemy bezinwazyjnie dogrzać wybrane pomieszczenie. Jednak, jeśli myślimy o systemie grzewczym, który ma być głównym źródłem ciepła w domu to raczej rozsądniejszym rozwiązaniem wydają się bardziej konwencjonalne metody grzewcze. Tak czy inaczej decyzja zawsze zależy od inwestora. W niniejszym artykule przedstawiono subiektywne spostrzeżenia.

Więcej na temat systemów grzewczych w domach jednorodzinnych można przeczytać na https://blog.poradnik-budowlany.com/panele-na-podczerwien/

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne