Strona głównaUncategorizedWszystko co trzeba wiedzieć o kominku otwartym

Wszystko co trzeba wiedzieć o kominku otwartym

Kominki to bardzo popularna forma wystroju wnętrz, jak i zapewnienie ciepła w domu. Ciepło ogniska domowego sprawia, że czujemy się komfortowo w swoich czterech ścianach. Dobrym rozwiązaniem będzie kominek otwarty. Poniżej opiszemy charakterystykę kominka.

Gdzie najlepiej umiejscowić kominek?

Na etapie projektowania domu, powinniśmy już wiedzieć, gdzie kominek będzie usytuowany. Najczęstszym miejscem stawiania kominków jest centralna część budynków. Najlepiej wygląda to w salonie, ponieważ ciepło rozchodzi się wtedy po całym domu. Można spotkać również kominki umieszczone w bocznych ścianach. Taka konstrukcja trochę waży, więc musi być postanowiona na solidnym fundamencie.

Jakie elementy wchodzą w skład kominka?

Najważniejszym elementem kominka jest komora. To w niej spalany jest opał. Wielkość komory ma duże znaczenie, ponieważ zależy od niej ilość ciepła jaka jest wydawana na zewnątrz.

Kolejną częścią jest gardziela, czyli otwór dymowy znajdujący się w sklepieniu paleniska. W gardzieli umieszczona jest też przepustnica, której zadaniem jest regulacja intensywności ciągu kominowego. Z tyłu znajdują się drzwiczki, które umożliwiają usuwanie sadzy. Kominek posiada również ruszt i obudowę wykonaną z dowolnego materiału.

Budowa kominka

Najrozsądniejszym pomysłem będzie skorzystanie z usług specjalisty. Montaż kominka nie jest taki prosty. Budowa zaczyna się od stworzenia mocnego fundamentu oraz dużego kanału dymowego, przez który będą odprowadzane spaliny. Kolejnym krokiem jest dopasowanie odpowiedniej wielkości komory spalania. Powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Więcej informacji na stronie https://www.schiedel.com/pl/kominy-szczecin/

Ważnym elementem jest wspomniana wcześniej gardziel, ponieważ dzięki temu dym z kominka nie będzie cofał się do pomieszczenia. Komora dymowa, powinna mieć tą samą wielkość, co komora spalania.

Kominki mogą być zrobione z wielu materiałów, takich jak:

  • marmur
  • granit
  • drewno
  • kafle ceramiczne
  • kamień
  • płyty gipsowo-kartonowe
  • gazobeton

Wady i zalety kominka otwartego

Główną wadą kominków otwartych jest zwiększone użycie drewna, przez co koszty utrzymania będą większe. W kominkach jest duża ilość powietrza, pobierana z pomieszczenia, co daje tylko 20% ciepła. Źródło ciepła trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed iskrami, które mogą opadać do pomieszczenia i spowodować pożar. Dobrym zabezpieczeniem na takie sytuacje będą ognioodporne drzwiczki albo podkładki z mosiądzu. Trzeba również pamiętać, żeby nie zostawiać niedogasłego kominka na noc.

Zaletą kominka jest wygląd. Docenią je domownicy, którzy cenią sobie przytulny klimat w domu. Można się przy nim odprężyć. Takie kominki idealnie komponują się w domu w stylu drewnianym, co goście na pewno docenią.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne