Nadbudowa budynku to sposób na poszerzenie powierzchni użytkowej. Wykonanie takiej modernizacji na wsi lub na obrzeżach miasta jest znacznie prostsze z uwagi na mniejszą ilość biurokracji. Dlatego wykonywanie takich projektów w centrach miast jest uważane za zadanie wyjątkowo trudne i pracochłonne. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest możliwe.
Dlaczego wykonanie nadbudowy w centrum miasta jest często określane jako trudne zadanie?
Z reguły trudność polega na konieczności współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. Dodatkowo dochodzi obowiązujące ogólnopolskie prawo oraz konieczność przestrzegania lokalnych warunków zabudowy. Warunki te mogą określać między innymi maksymalną liczbę dopuszczalnych kondygnacji w budynku. Mogą także nakładać na inwestora, który chce przeprowadzić prace budowlane konkretne obowiązki w zakresie bieżącego utrzymania budynku.
W przypadku terenów wpisanych do ewidencji zabytków konieczne jest ścisłe współpracowanie z konserwatorem. Nieodłącznym elementem jest przygotowanie stosowanej dokumentacji oraz zwrócenie się o uzyskanie zezwolenia od odpowiedniej instytucji (np. urzędu miasta lub lokalnych organów regulujących ochronę zabytków).
W przypadku pomyślnego uzyskania pozwolenia na ruszenie z pracami budowlanymi można być pewnym, że konserwator będzie monitorował postęp prac oraz będzie miał decydujący głos w kwestiach związanych z zachowaniem wartości zabytkowych remontowanego budynku.
To wszystko nakłada na inwestora liczne obowiązki oraz sprawia, że pojawiają się różnorodne zadania o charakterze biurokratycznym.
Przykładowe realizacje wykonania nadbudowy
Nadbudowa budynku jest możliwa do realizacji nawet w centrum stolicy. Konieczne jednak jest ścisłe współpracowanie z organami regulującymi wykonywanie prac budowalnych. Przykładem pomyślenie zrealizowanych inwestycji tego typu jest „nadbudowa kamienicy Warszawa” oraz „projekt przebudowy na Mokotowie”. Co ciekawe, podobnych przykładów jest znacznie więcej. Przykłady wielu takich realizacji można znaleźć na stronie matenko.pl