Budowa domu jest procesem składającym się z wielu etapów, przed jej rozpoczęciem warto przynajmniej w podstawowym stopniu wiedzieć, na czym one polegają. Jeśli przedsięwzięcie zostanie odpowiednio zaplanowane, tym będzie mniejsze prawdopodobieństwo zaistnienia przykrych i nieoczekiwanych wydarzeń w trakcie budowy.
Budowa domu – działka budowlana i podstawowe formalności
Przed zakupem działki należy przeanalizować, czy są do niej doprowadzone odpowiednie media, jeśli nie, trzeba ustalić, jaka jest możliwość ich wykonania i w jakiej cenie. Koszty uzbrojenia działki mogą być czasami bardzo wysokie.
Budowa domu wymaga najpierw wyboru odpowiedniego projektu domu, przed jego zakupem dobrze jest zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że zawiera on określone wytyczne w stosunku do ostatecznego wyglądu domu. Projekt domu jednorodzinnego można zamówić indywidualnie albo kupić gotowy. Jeśli kubatura domu i kształt budynku nie są zbyt skomplikowane i im prostszy jest budynek, tym budowa domu będzie tańsza. Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę, nie jest ono konieczne, jeśli obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie budowy.
Etap zerowy budowy domu i prace mające na celu uzyskanie stanu surowego
Etap zerowy, w którym odbywa się budowa domu, polega na dokładnym oznaczeniu terenu i lokalizacji budynku. Teren powinien być zabezpieczony i zaopatrzony w tablicę informacyjną, na której ma się znajdować między innymi adres i numer zgłoszenia budowlanego. Kolejną czynnością jest wykonanie fundamentów oraz ich odpowiednia izolacja, a także wykonanie niektórych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Etap budowy polegający na uzyskaniu stanu surowego otwartego polega na wykonaniu ścian, stropów, komina, więźby dachowej i pokrycia dachu. Stan surowy otwarty przewiduje też wykonanie ścian wewnętrznych i schodów znajdujących się wewnątrz budynku.
Etap budowy domu polegający na uzyskaniu stanu surowego zamkniętego polega na wstawieniu wszystkich okien, także dachowych oraz drzwi. Wykonywane są także przyłącza instalacji elektrycznej i gazowej.
Wykonanie izolacji termicznej domu
Właściwie wykonana izolacja termiczna to prosty sposób uzyskania niższych rachunków za ogrzewanie. Budowa domu na tym etapie polega na odpowiednim dopasowaniu rodzaju izolacji do zastosowanej technologii budowlanej. Najbardziej popularne materiały wykorzystywane do wykonania izolacji cieplnej to wełna mineralna i styropian. Odpowiednio wykonane ocieplenie budynku powinno opierać się na termoregulacji. System izolacji termicznej musi uwzględniać nie tylko zatrzymanie ciepła we wnętrzu i ochronę przed zimnem, ale umożliwić utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i paroprzepuszczalności. Ściany budynku muszą “oddychać”, aby nie doszło do zawilgocenia, które w konsekwencji prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni.
Prace wykończeniowe oraz odbiór budowlany domu
Ostatnim etapem budowy domu są prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Polegają one na instalacji systemu ogrzewania oraz zamontowaniu sanitariatów, umywalek wanny i prysznica w łazience. Są to także prace polegające na wykończeniu i wygładzeniu ścian, sufitów i podłóg oraz na montażu systemów oświetleniowych.
Po skompletowaniu dokumentacji, dziennika budowy, protokołu poświadczającego prawidłowe wykonanie i odbiór wszystkich instalacji należy zgłosić się do inspektora nadzoru budowlanego. Inspektor budowlany ma 21 dni na wydanie decyzji o zakończeniu budowy domu i oddaniu budynku do użytku.