Strona głównaBudownictwoBufor ciepła – dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Bufor ciepła – dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Wydajesz majątek na ogrzewanie? Ciągle brakuje ci ciepłej wody? Bufor ciepła to rozwiązanie idealne dla ciebie. Sprawdź dlaczego!

Czym jest bufor ciepła?

Bufor ciepła to duży zbiornik na wodę, w którym magazynujemy energię w postaci ciepłej wody. Jest swojego rodzaju bateria, której paliwem jest ciepła woda. Bufor swoim wyglądem przypomina duży bojler na wodę. Ten element infrastruktury grzewczej jest na szeroką skalę stosowany na świecie, ale w Polsce zyskuje dopiero na popularności. Bufory ciepła warto stosować,  ponieważ dają wymierne korzyści nawet przy najtańszych i z pozoru mało efektywnych sposobach opalania.

Zalety i korzyści buforu

Zaletą buforu jest nie tylko prostota jego budowy, ale również trwałość konstrukcji i duża wytrzymałość na procesy korozyjne. Bufor może być zasilany z różnych źródeł ciepła. Urządzenie to wykorzystuje najprostsze zasady fizyki, które decydują o jego efektywności. Jedną z najistotniejszych i najważniejszych zasad, na których opiera się jego działanie, jest warstwowy układ wody. Najcieplejsza woda jest zawsze na samej górze. Nawet jeśli cały zbiornik nie jest ogrzany, można korzystać z ciepłej wody. Woda ciepła z zimną nie miesza się i dzięki temu nie spada jej temperatura.

Inne zalety buforu:

  • może służyć jako bojler centralnej wody użytkowej
  • gromadzenie energii z systemów solarnych
  • zbieranie i kumulowanie energii z instalacji elektrycznej
  • funkcja sprzęgła hydraulicznego
  • wymiennik ciepła
  • możliwość korzystania z ciepła przez całą dobę
  • mniejsze nakłady finansowe na samo ogrzewanie budynku

Bufor ciepła utrzymuje również w dobrym stanie przewód kominowy, zapobiegając gromadzeniu się w nim sadzy. Posiadając bufor, możesz mieć pewność, że posiadając nawet najlepszy system kominowy, przez długie lata utrzymasz go w dobrym stanie.

Bufory najlepiej sprawdzą się z kotłami opalanymi drewnem lub węglem. Mogą być również dobrym rozwiązaniem, współpracując z kotłem elektrycznym. Jedynym warunkiem jest wtedy uruchamianie go w okresach doby, kiedy taryfa jest najniższa. 

Montując bufor ciepła, będziesz miał zawsze gorącą wodę i mniej zapłacisz za ogrzewanie domu. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem budując lub remontując dom.

Więcej na temat kominków i systemów kominowych na https://www.schiedel.com/pl/kominy-krakow/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne