Rusztowania oparte na systemie Rux są Trochę rzadziej spotykane w naszym kraju od rusztowań opartych o system Plettac. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?
System Rux
System Rux występuje też pod nazwą Rom. Rux to uznane na rynku niemieckie rusztowania. Jeśli chodzi o konstrukcję to są bardzo podobne do rozwiązań w popularniejszym w systemie Plettac. Poręcze i stężenia są montowane przy użyciu charakterystycznego systemu zapadek. Rama w tym systemie zazwyczaj ma szerokość 63-65 cm. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wśród wad wymienia się utrudnienia związane z niewielką powierzchnią umieszczenie materiałów na rusztowaniu (przykłady materiałów to np. styropian, materiały murarskie, lub kamieniarskie). Oczywiście węższa rama ma również swoje zalety – rusztowanie dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca – wszędzie, gdzie jest ciasno i wąsko. Ponadto, należy odnotować, że waga elementów składających się na konstrukcję rusztowania jest niższa. Dzięki czemu system Rux jest wygodniejszy w transporcie. Producent standardowo udostępnia dwa podesty o długości 250cm oraz 300cm. Praktyka pokazuje, że można w systemie Rux zastosować niektóre elementy z systemu Plettac dzięki czemu wiele elementów można dopasować do swoich potrzeb. Dostępne są wąskie rusztowania ocynkowane – dostępne w następujących formach: elewacyjne lub fasadowe oraz modułowe lub ramowe.
System Rux – zakup czy wynajem?
System Rux niewątpliwie ma wiele zalet wynikających z jego mniejszych gabarytów oraz niskiej wagi. Jakimi jeszcze korzyściami się charakteryzuje? Jest to system łatwy w montażu. Do tego dochodzi stosunkowo niska cena. Rozwiązanie tego typu to raczej tanie rusztowania. Warto jednak wiedzieć, że można wykorzystać wynajem rusztowań, aby jeszcze bardziej zoptymalizować koszty. Z reguły wynajmowane są całe zestawy (zawierające między innymi podesty rusztowania oraz wszystkie inne wymagane elementy). Tego typu usługa jest świadczona przez wiele firm – między innymi Altrad. Wynajęcie rusztowań używanych wydaje się całkiem rozsądnym rozwiązaniem, które pozwala ograniczyć nakłady inwestycyjne na sprzęt budowalny. Tym bardziej, że w zależności od prowadzonych prac budowalnych potrzeby w zakresie rusztowań mogą być bardzo zróżnicowane. W związku z czym niemal powszechną praktyką stało się wypożyczenie rusztowań zamiast zakup.