Strona głównaBudownictwoCzy instalacja fotowoltaiczna opłaca się w 2021 roku?

Czy instalacja fotowoltaiczna opłaca się w 2021 roku?

W ostatnich latach zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi  systematycznie rosło. Raczej nie wiele wskazuje by coś w tej materii miało się diametralnie zmienić w 2021 roku. Nieco bardziej szczegółowo przyglądamy się temu zagadnieniu w niniejszym artykule.

Bardzo dobra sytuacja na rynku OZE

Co roku łączna moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce regularnie rośnie. Jeszcze 5 lat temu łączna ilość nowych instalacji wynosiła mniej niż 0,1GWp, tymczasem obecnie jest to 2,5GWp. Zatem wystarczyło 5 lat by rynek wzrósł aż o 25 razy! Skutkuje to tym, że zewsząd słyszymy o fotowoltaice a firmy z tej branży bardzo dobrze prosperują. Znaczna większość firm z branży fotowoltaicznej planuje zwiększyć zatrudnienie co wskazuje na to, że zielonej energii nie dotknął nawet COVID-19.

Znakomita koniuktura potrzebuje paliwa, które napędza rynek OZE. Takim paliwem z pewnością jest moda na zieloną, czystą ekologiczną energię. Jednak sama moda nie napędziłaby aż takiego rozpędu. Prawdziwą funkcję paliwa rakietowego pełnią rządowe ulgi i dotacje. W szczególności duże znaczenie miały wprowadzone w 2016 oraz 2019 roku nowelizacje ustawy o OZE. W szczególności dużym zainteresowaniem cieszy się program „Mój prąd”, „Czyste powietrze” oraz możliwość odliczenia poniesionych kosztów od podatku.

Spodziewany dalszy rozwój rynku w 2021 roku

Kolejne lata wciąż wyglądają bardzo obiecująco dla rynku OZE. Spodziewane są kolejne podwyżki cen prądu oraz tak zwana opłata mocowa. Poza tym, wiele wskazuje, że Polacy dalej będą mogli korzystać z programu „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”. Poza tym, trzeba zauważyć, że niezmienne pozostają ambitne plany Unii Europejskiej, która wymaga od krajów członkowskich ciągłych wzrostów udziału energii odnawialnej w ogólnym rozrachunku. Żeby tym wymaganiom sprostać rządy państw UE, w tym także ustawodawcy w Polsce muszą faworyzować rozwiązania OZE co jest bardzo dobrą wiadomością dla rynku fotowoltaicznego.

Więcej na temat opłacalności inwestycji w instalcje fotowoltaiczną w 2021 roku można przeczytać na https://solart-pv.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne