Strona głównaBudownictwoJak wybrać najlepszy system rekuperacji do twojego domu?

Jak wybrać najlepszy system rekuperacji do twojego domu?

Rekuperacja jest dominującym aktualnie systemem wentylacji, które przynosi inwestorom i użytkownikom nieruchomości szereg korzyści – od korzyści finansowych, po korzyści zdrowotne. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać? Jaki system rekuperacji będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla Twojego domu? Czy zawsze warto postawić na urządzenia najdroższe lub najbardziej zaawansowane technologicznie?

Wybór systemu rekuperacji – na co zwrócić uwagę?

Instalacja systemu rekuperacji to kosztowna inwestycja na lata. Raz wybrany i zamontowany system rekuperacji, jaki oferuje Hurtownia wentylacji Szczecin, będzie towarzyszył Ci i twojej rodzinie przez długi czas. Musi zatem być systemem  dopasowanym, efektywnym, skutecznym i – przede wszystkim – bezproblemowym i bezawaryjnym. Co zatem należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru? Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy system rekuperacji do swojego domu? Skupić należy się na kilku podstawowych aspektach:

  • wydajność systemu rekuperacji,
  • miejsce montażu rekuperatora – zarówno pod względem klimatu panującego w danej lokalizacji, jak i miejsca montażu samego urządzenia,
  • rodzaj systemu rekuperacji,
  • rodzaj i parametry rekuperatora.

Prawidłowa instalacja systemu rekuperacji i rekuperatora

Najlepszy system rekuperacji, to system sprawny, szczelny i niezawodny. Taki efekt dać może jedynie profesjonalny montaż rekuperacji. Instalacja zgodnie z zasadami sztuki, dobranie optymalnej konfiguracji, uszczelnienie i odizolowanie systemu, prawidłowe jego zamocowanie – to warunki konieczne do zapewnienia  pełnego zabezpieczenia rekuperatora i kanałów rekuperacji przed uszkodzeniami, nieszczelnościami, oddziaływaniem czynników zewnętrznych czy innymi zagrożeniami. To także gwarancja bezawaryjności i trwałości funkcjonowania systemu przez wiele lat.

Wydajności jednostki centralnej

Musi dopasowana być do powierzchni i kubatury naszego domu – bez tego system rekuperacji nie będzie działał efektywnie. Aby ustalić optymalna wydajność konieczne będzie opracowanie szacunkowej wymaganej ilości powietrza, jaka konieczna będzie do przepompowywania przez jednostkę centralną. Oprócz kubatury nieruchomości konieczne do tego będzie również ustalenie ilości domowników lub użytkowników nieruchomości. Przykładowo – dla domu o powierzchni ok. 150 m2, który zamieszkiwany będzie przez czteroosobową rodzinę – wydajność rekuperatora powinna oscylować w granicach 350m3/h. Ważnym jest jednak, by jednostka centralna wydajność optymalną zapewniała przy korzystaniu jedynie z 70% swojej maksymalnej wydajności.

Rodzaj wymiennika ciepła – najdroższy nie znaczy najlepszy

We współczesnych rekuperatorach stosowanych jest kilka rodzajów wymienników ciepła które odpowiedzialne są za odzysk ciepła. Wymienniki te różnią się od siebie technologią, wydajnością odzysku ciepła oraz cechami, które predestynują je do stosowania w różnych środowiskach. Najstarsza technologia – wymiennik obrotowy – idealnie sprawdzi się w suchym i zimnym klimacie – oprócz bowiem odzysku ciepła umożliwia odzyskiwanie również wilgoci. Mają one jednak stosunkowo niski współczynnik odzysku ciepła – 60-80%. Wymienniki krzyżowe odzyskują ciepło na poziomie do 75%, ich największą zaletą jest brak odzysku wilgoci, a tym samym możliwości oszronienia. Wymienniki przeciwprądowe to najsprawniejsze współcześnie wymienniki – pamiętać jednak należy, że często mogą nie sprawdzić się w warunkach zwiększonej wilgotności.

Systemy rekuperacji – wady i zalety

W zakresie rekuperacji możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami systemów. W zależności od charakterystyki obiektu, wykorzystanie jednego z nich może być mniej lub bardziej korzystne. I tak:

  • centralny system rekuperacji – sprawdzi się w dużych domach, z wieloma pomieszczeniami; zapewnia efektywny odzysk ciepła z każdego z nich, czyniąc system najbardziej efektywnym i ekonomicznym,
  • system zlokalizowany bądź system zdecentralizowany – idealnie sprawdzą się w mniejszych domach parterowych lub w mieszkaniach, w szczególności charakteryzujących się dużymi, otwartymi przestrzeniami; umożliwiają one zwiększona kontrolę nad temperaturą czy przepływami powietrza.

Dobór systemu rekuperacji do domu ma niebagatelne znaczenie dla efektywnego funkcjonowania zarówno wentylacji, jak i odzysku ciepła. Przed podjęciem konkretnych decyzji warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie parametry systemu oraz możliwości tak, by rekuperacja mogła cieszyć nas wszystkimi korzyściami przez długi czas.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne