Strona głównaBudownictwoŻywotność fotowoltaiki a opłacalność inwestycji - czy montaż paneli daje realne zyski...

Żywotność fotowoltaiki a opłacalność inwestycji – czy montaż paneli daje realne zyski w perspektywie czasu?

Instalacja fotowoltaiczna – podobnie jak każda inna instalacja w naszym domu – ulega stopniowemu zużyciu. Jest to proces bardzo powolny, jednak nieunikniony. Czy w perspektywie konieczności wymiany paneli fotowoltaicznych i ich podzespołów, inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna? 

Żywotność fotowoltaiki – ile wytrzymują panele?

Współcześnie produkowane panele fotowoltaiczne wykonywane z wysokiej jakości materiałów potrafią przetrwać wiele lat, mimo narażenia na oddziaływanie szeregu szkodliwych czynników. Najstarsze instalacje fotowoltaiczne mają ponad pół wieku i wciąż są w stanie produkować energię elektryczną. Nie jest to jednak reguła. Szacuje się, że fotowoltaika wysokiej klasy, które użytkowane są i konserwowane zgodnie z zaleceniami producenta, mogą spokojnie przepracować 20-30 lat. Żywotność paneli, w których zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania z pewnością będzie jeszcze dłuższa.

Fotowoltaika – ile możesz zaoszczędzić?

Oszczędzanie z fotowoltaiką – o jakich kwotach mowa? Wszystko zależne jest od rozmiarów instalacji oraz zapotrzebowania danego obiektu i jego użytkowników. Dobrze opracowany system, jaki zakupisz na Esoleo.pl,. jest w stanie niemal uniezależnić dom od dostawcy energii, przy zastosowaniu ogrzewania pompą ciepła i systemu rekuperacji, przyłączeniu do instalacji stacji ładowania pojazdu elektrycznego – uczynić z gospodarstwo domowe samowystarczalne, a nas – odciążyć od rachunków za energię elektryczną.

Spadek wydajności paneli – czy i jak wpływa na opłacalność inwestycji

Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników, które nie zawszę zależne są od świadomego działania człowieka. Żywotność paneli i podzespołów fotowoltaicznych zależeć może bowiem m.in. od lokalizacji instalacji – na znaczne skrócenie okresu wydajnego działania fotowoltaiki wpływa przykładowo duże zróżnicowanie warunków atmosferycznych. Niezależnie jednak od czynników wpływających na żywotność fotowoltaiki, z upływem czasu dochodzi do samoczynnego spadku wydajności ogniw fotowoltaicznych, a tym samym zmniejszenia uzysku prądu. Jak wpływa to na opłacalność inwestycji? W pierwszych latach funkcjonowania instalacji możliwe jest zmniejszenie efektywności o 5-10%. Później jednak spadki te są praktycznie niezauważalne. Panele nadają się do wymiany dopiero wtedy, gdy skuteczność ogniw zmniejszy się o ponad 20%.

Żywotność fotowoltaiki – koszty inwestycyjne a zyski w perspektywie czasu

Zakup fotowoltaiki to znaczącą inwestycja. W perspektywie jednak czasu i wysokich oszczędności, jakie czerpać można z darmowej energii słonecznej, umożliwiają szybkie – bo już w perspektywie kilku lat – zwrócenie się kosztów poniesionych na instalację. Pod uwagę należy wziąć również możliwość zredukowania kosztów inwestycyjnych, dzięki skorzystaniu z szerokiej oferty dopłat, dofinansowań i odliczeń związanych z zakupem i montażem fotowoltaiki. W znaczący sposób wpływają one bowiem na zmniejszenie czasu oczekiwania na zwrot inwestycji i czerpanie z niej tylko oszczędności.

Jak wydłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Czy możemy wpływać na utrzymanie najwyższej sprawności instalacji fotowoltaicznej? Oczywiście, że tak. Koniecznym jest przede wszystkim zakupienie paneli wysokiej jakości, na które oferowana jest wieloletnia gwarancja, świadczącą o pewności producenta co do jakości zastosowanych materiałów i wykonania sprzętu. Należy dbać o system przez wykonywanie okresowych jego przeglądów i serwisów, przeprowadzanie niezbędnych napraw. Warto jest zainstalować specjalne oprogramowania monitorujące na bieżąco funkcjonowanie instalacji, by móc niezwłocznie reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę, skoro konieczna będzie wymiana jej podzespołów? Zdecydowanie tak. Wieloletnie wysokie oszczędności, niezależność energetyczna i bezpieczeństwo stanowią nie tylko o ekonomicznej, ale i poza ekonomicznej opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne