Strona głównaBudownictwoJakie są rodzaje systemów kominowych?

Jakie są rodzaje systemów kominowych?

Na rynku dostępne są różne rodzaje systemów kominowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Jakie są dostępne systemy kominowe? 

Systemy kominowe można podzielić na co najmniej dwie kategorie: tradycyjne kominy murowane i prefabrykowane kominy metalowe.

Tradycyjne kominy murowane
Tradycyjne kominy murowane mogą być wykonane z cegły, kamienia lub bloku betonowego. Mają one tendencję do bycia dość trwałymi, ale również bardzo ciężkimi i drogimi w instalacji. Ponadto wymagają one wiele konserwacji w czasie, ponieważ są narażone na działanie elementów przez cały rok.

Prefabrykowane kominy metalowe
Prefabrykowane kominy metalowe są lżejsze niż tradycyjne kominy murowane, co czyni je tańszymi podczas instalacji i w czasie, gdy przychodzi pora na konserwację i czyszczenie. Mają prosty projekt, który nie wymaga zaprawy między cegłami, lub blokami.

Systematyka kominów

Najprostsze systemy to te, które wykorzystują jeden przewód kominowy (komin). Znajdują się one zazwyczaj w centrum domu lub budynku. Przewód kominowy jest zazwyczaj wykonany z cegły lub dachówki ceramicznej i rozciąga się od szczytu konstrukcji do jej najniższego punktu. Przewód kominowy musi rozciągać się poniżej linii mrozu, aby zapobiec przedostawaniu się do niego wody, jak również powyżej, aby dym i gazy mogły przemieszczać się w górę.

Innym rodzajem wspólnego systemu kominowego jest system z co najmniej dwoma przewodami kominowymi, z których każdy ma swój własny otwór w dachu i własny komin na szczycie budynku. Ten typ systemu jest często używany, gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się więcej niż jeden kominek lub gdy w jednym domu istnieje kilka pomieszczeń, w których znajdują się kominki. Pozwala on również na większą elastyczność w projektowaniu, ponieważ każdy kominek może być zlokalizowany tam, gdzie będzie najbardziej efektywny, nie martwiąc się o to, jak inne kominki wpływają na niego lub będą przez niego naruszane.

Więcej na temat systemów kominowych można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-poznan/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne