Połączenia drewno-drewno odbywa się najczęściej przy zastosowaniu właśnie wkrętów ciesielskich. Jak dopasować je do konkretnych konstrukcji i czy przy ich wyborze należy sugerować się jedynie ceną? Chociaż różne ich rodzaje wyglądają prawie identycznie, to jednak ich wykorzystanie jest zupełnie inne. Poznaj szczegóły.
Cechy techniczne wkrętów ciesielskich
Należy postawić na jakość wkrętów ciesielskich, najlepiej wybierać te, których producent gwarantuje odpowiednie dokumenty techniczne. Wybór odpowiedniego rodzaju wkrętów ciesielskich jest ściśle powiązany z ich zastosowaniem na przykład w środowisku idealnie suchym albo narażonym na działanie wilgoci czy innych niekorzystnych czynników potrzebne są wkręty o odpowiedniej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Najpopularniejszym modelem są ocynkowane elektrolitycznie wkręty ciesielskie. Te nie wykazują jednak ochrony antykorozyjnej. By można było z powodzeniem wykorzystać wkręty ciesielskie na zewnątrz, należy użyć tych, które zostały ocynkowane ogniowo albo są wykonane ze stali nierdzewnej.
Znaczenie ma również łeb wkrętów. Najczęściej stosowane są stożkowe albo talerzykowe, bo to właśnie tego typu wkręty zrównują się idealnie z powierzchnią dokręcaną, nie powodując najmniejszych nierówności czy wypukłości. Warto również zaznaczyć, że wkręty o łbach talerzykowych z powodzeniem udaje się ukryć, co ma znaczenie, patrząc na względy estetyczne konstrukcji.
Wybierając właściwe wkręty ciesielskie, uwagę trzeba skupić także na końcówce tego elementu. Drewno jest materiałem, w przypadku którego istnieje ryzyko jego rozwarstwiania się. Wykorzystując wkręty ciesielskie, nie istnieje konieczność wiercenia drewna, co znacznie minimalizuje wystąpienie tego niekorzystnego zjawiska.
Jak wybierać wkręty ciesielskie?
Priorytetem powinna być jakość wyrobu, ponieważ ta z kolei przekłada się nie tylko na komfort prac stolarskich, ale także czasochłonność wykonywanych zadań. Najlepiej wybierać wkręty łatwe w montażu, które nie stawiają oporu przy wkręcaniu ich w strukturę drewna. Przykładowo, wkręty podwójnie gwintowane nie wykazują konieczności dociskania. Sprawdzą się idealnie do łączenia ścian drewnianych, belek, płyt OSB czy desek elewacyjnych.
Więcej na temat wkrętów ciesielskich stosowanych w konstrukcjach drewnianych na http://fachowydekarz.pl/wkrety-ciesielskie-do-konstrukcji-drewnianych/