Jak odnowić dach? Spróbuj malowania dachu!

0
1088

Dach jest prawdziwą ozdobą każdego domu jednorodzinnego. Gdy jest świeżo położony stanowi funkcję reprezentatywną. Gdy natomiast wraz z wiekiem traci swój blask .. nie ma problemu by go odzyskał! Rozwiązaniem jest malowanie dachu. Jest to skuteczny sposób na odnowienie pokrycia z blachy. Z pozoru wydaje się że jedynym rozwiązaniem jest gruntowna wymiana pokrycia dachowego lub o naprawa poszczególnych fragmentów dachu. Tymczasem jeśli problemem nie jest wilgoć lub całościowy stan dachu, wystarczy zastosować drobny lifting w postaci malowania by Twój dom wyglądał jak nowy. 

Blacha z której wykonana jest wierzchnia część dachu (zazwyczaj jest to blacha ocynkowana) na skutek działania warunków atmosferycznych ulega zniszczeniu. Pojawić się może korozja, pęknięcia farby lub po prostu wyblaknięcie koloru. 

Malowanie dachu

Jeśli korozja zdążyła opanować dach to warto najpierw dokładnie oczyścić punkty w których pojawiły się ogniska rdzy. Do tego celu wykorzystuje się typowe metody walki z rdzą (np. szlifowanie oraz zabezpieczenie preparatem antykorozyjnym). Jeśli na dachu występują jakiekolwiek zanieczyszczenia np. mech, porosty, brudy po ptactwie, zanieczyszczenia z komina lub cokolwiek innego to też powinno zwrócić się uwagę na usunięcie zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest dokładne zabezpieczenie przed rdzą całej połaci dachu za pomocą rozprowadzenia podkładu antykorozyjnego (tak zwane pasywatory). Często stosuje się nawet kilka warstw podkładowych przed rozpoczęciem właściwego malowania. Gdy już powierzchnia dachu jest odpowiednio przygotowana można przejść do dania głównego – czyli malowania farbą. Kluczowe jest wybranie odpowiednich farb. Warto zwrócić uwagę na odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne (między innymi mróz oraz promieniowanie UV). Teoretycznie farbę można rozprowadzić za pomocą pędzla lub wałka. Lecz znacznie bardziej polecane jest zastosowanie metod natryskowych. 

Z jakimi kosztami wiąże się pomalowanie dachu? Ceny oczywiście różnią się w zależności od regionu, wielkości dachu oraz wykorzystanych materiałów. Tak zwany koszt robocizny dachu można sprawdzić na fachowydekarz.pl.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.