Strona głównaRemontKlimatyzacja do mieszkania. Jaką wybrać, ile to kosztuje?

Klimatyzacja do mieszkania. Jaką wybrać, ile to kosztuje?

Zmiany klimatyczne sprawiają, że upały w naszym kraju w okresie letnim są już stałym elementem. Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe w miastach, gdzie gęsta zabudowa sprawia, że odczuwamy upał mocniej. Budynki często także się dodatkowo łatwo nagrzewają, a w miastach jest mniej zieleni i drzew, które mogłyby dawać cień. Skutecznym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji, która pozwoli na utrzymanie przyjemnego chłodu wewnątrz mieszkania.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Po pierwsze klimatyzacja dla domu musi być odpowiednio dobrana gabarytowo, by nie stanowiła problemu i też niepotrzebnie nie zabierała przestrzeni. Trzeba zdecydować, czy chcemy klimatyzację stojącą czy też montowaną naścienną.

Następnym parametrem, który ma najważniejsze znaczenie jest moc chłodnicza. Przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych przypada 1 kW. Jednak na dobór mocy wpływa nie tylko powierzchnia pomieszczenia, ale także ilość osób w lokalizacji, nasłonecznienie, rodzaj oświetlenia i źródeł ciepła czy izolacja budynku.

Warto także przy wyborze zastanowić się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Niektóre modele dodatkowe możliwości, takie jak funkcja grzania czy filtrowanie powietrza.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu?

Na ostateczny koszt klimatyzacji składa się zakup samego sprzętu i montaż klimatyzacji. Najtańsze modele klimatyzatorów można nabyć już od 1500 zł, zaś te z wysokiej półki cenowej mogą kosztować nawet trzy tysiące lub więcej. Na koszt samego sprzętu wpływa jej marka, zaawansowanie technologiczne, a także rodzaj.

Natomiast rozpiętość kosztów montażu jest dość duża. Wiele zależy od lokalizacji, mocy urządzenia, wysokości montażu jednostki zewnętrznej oraz długości instalacji. Znaczenie dla kosztów montażu ma również ilość montowanych urządzeń w jednym lokalu oraz poziom skomplikowania związany ze specyfiką danego mieszkania. Koszt całej klimatyzacji wraz z montażem szacuje się (dla podstawowego wariantu) na około 2000-3500 złotych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne