Strona głównaBudownictwoPrzyczyny zawilgoconych ścian

Przyczyny zawilgoconych ścian

Zwilgocone ściany potrafią być uciążliwym problemem. Mieszkanie w budynku z wilgocią jest szkodliwe dla zdrowia, gdyż wilgotne ściany stanowią znakomite środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. W niniejszym artykule przedstawiamy jakie są podstawowe przyczyny pojawienia się wilgoci w domu.

Przyczyny zawilgoconych ścian

Podstawowym problemem prowadzącym do zawilgocenia domu jest brak odpowiedniej izolacji w okolicach fundamentów. W tym przypadku wystarczy, że wody gruntowe się podniosą, aby wilgoć przedostała się do środka budynku.

Kolejną przyczyną jest nieodpowiednie izolowanie termiczne w ścianach. Z reguły efektem problemów w tym zakresie jest pojawienie się tak zwanych mostków termicznych, które powstają w przegrodach pomiędzy ciepłym wnętrzem budynku a zimną przegrodą. Różnice temperatur doprowadzają do pojawienia się wilgoci.

Kolejne źródło wilgoci może wynikać po prostu z nieumiejętnego eksploatowania budynku. Normalnym jest, że wilgoć pojawia się w kuchni lub w łazience podczas gotowania lub brania kąpieli. Czasami jednak tej wilgoci jest nieco za dużo – w szczególności, gdy budynek nie ma wydajnego systemu wentylacyjnego. W efekcie codzienna eksploatacja łazienki lub kuchni może doprowadzić do zawilgocenia oraz do rozwoju pleśni i grzybów.

Czasami źródłem zalania oraz wilgoci jest po prostu awaria. Może to być następstwo nieszczelności w instalacji kanalizacyjnej lub skutek powodzi.

Osuszanie budynku

Niezależnie od przyczyny w razie problemów z wilgocią należy działać szybko i zdecydowanie. Należy wywietrzyć zawilgocone pomieszczenie oraz zwrócić się o pomoc do firmy wykonującej osuszanie budynków. Następnie specjaliści dokonują oględzin oraz ekspertyzy po czym planowana jest strategia walki z wilgocią. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej metody osuszania. Co ciekawe, wiele firm oferuje kompleksowe usługi dzięki czemu poza pozbyciem się wilgoci ze ścian możliwe jest skorzystanie z takich usług jak dezynfekcja, ozonowanie, wykrywanie przecieków, utylizacja mienia po szkodzie zalaniowej lub zabezpieczenie mienia przed powiększeniem się szkody.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne